Ewelina Tyszko-Bury i Kamila Raczyńska-Chomyn: ONA - Zdrowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy

 Witajcie

 

Szukając pamięcią w książkach, które pojawiły się na blogu i jednocześnie we wszystkich przeczytanych przeze mnie, nie znalazłam podobnej do tej, z którą dzisiaj przychodzę.  Poradnik, ale wyjątkowy, bo stworzony dla nas - kobiet. 

Tych młodszych, ale też i w kwiecie wieku. 

Byłam pewna, że raczej nie znajdę tutaj niczego co mnie zaskoczy. No, bo przecież czego może nie wiedzieć matka dwójki dzieci, już niemal "odchowanych"? Wydawało mi się, że znam siebie i swoje ciało. Wiem wszystko co powinnam, a jednak książka już od pierwszych stron zdziwiła, zaskoczyła i nie pozwoliła się odłożyć. 

 

Ewelina Tyszko-Bury i Kamila Raczyńska-Chomyn: ONA - Zdrowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy

 

 

ONA - Zdrowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy 

  

Kiedy wzięłam ją do ręki pierwszy raz, miałam w planach tylko przejrzeć co tam w środku ma, ale kiedy zacznie się czytać choćby ze środka przykładowy rozdział nie można się oderwać. Oczywiście potem zaczęłam od początku i tutaj przyszło małe przerażenie. 

Zastanawiałam się jak napiszę tę recenzję, bo nie chciałam się tutaj przed Wami otwierać i pisać ani o swoich dolegliwościach ani o swoich obawach, ale o tej książce nie da się chyba inaczej opowiedzieć. Jest tak intymna, bliska nam kobietom, że aż trudno mieć tutaj jakiś dystans.

Wiele zdań, które przeczytałam otworzyło mi oczy. Czytałam i sama siebie pytałam: To wcale tak nie musi wyglądać? Nie musi boleć co miesiąc? 

Jestem dokładnie tym przykładem kiedy lekarz sugerował, że taka moja uroda, że trzeba wziąć tabletkę i "przetrwać" trudny czas. Jak się okazuje może być inaczej, ale trzeba trafić na odpowiedniego lekarza, który wysłucha i znajdzie przyczynę dolegliwości.

Obszerny rozdział o endometriozie daje do myślenia. Przeczytamy też dużo o miesiączce, płodności i innych tego typu sprawach. Nijak ma się do tych informacji, które mamy ze szkoły. 

 


 

Właściwie to każdy poruszany tutaj temat mógłby być osobnym wpisem. Każdy jest ważny, choćby ten o poronieniu. Mam wrażenie, że wiele kobiet nie jest w tej sytuacji dobrze traktowana w szpitalu. Mam takie informacje jedynie z opowieści, ale wydaje mi się, że ten temat powinien być częściej poruszany by większa część z nas była bardziej świadoma. A jeszcze do niedawna był to temat zupełnie tabu. 

Problemy z płodnością to kolejny ważny i jednocześnie trudny temat. Po nich nie mogło zabraknąć również tego o ciąży i porodzie, a potem o połogu. 

Każdy z zamieszczonych tutaj rozdziałów jest bardzo istotny dla każdej z nas, ale czasami w różnych fazach naszego życia. Można książkę czytać od deski do deski, ale można też wracać do niej wtedy kiedy rozdział będzie nas dotyczył.

Oprócz tych trudnych tematów, o których wspominałam powyżej mowa jest również o ćwiczeniach dna miednicy, które są ważne w przypadku wielu sfer dla kobiety. Praca i wyćwiczenie tych mięśni może przyczynić się do polepszenia życia seksualnego, ale też zmniejszenia bólu, które często towarzyszy wielu kobietom.
 

Publikacja jest napisana przez dwie wspaniałe Panie, ekspertki w dziedzinie sfery intymnej, które wiedzą o kobietach naprawdę dużo.

 Ewelina Tyszko-Bury to osteopatka i fizjoterapeutka. Dzięki swojej pracy nauczyła się słuchać kobiecego ciała, pracuje z pacjentkami mającymi problemy ginekologiczne.

Kamila Raczyńska-Chomyn to edukatorka seksualna, instruktorka treningu mięśni dna miednicy. Jest autorką projektu Dobre Ciało, w ramach którego pomaga kobietom dojść do siebie po traumatycznych doświadczeniach. 

Do swojej rozmowy obie Panie zaprosiły jeszcze innych znawców zarówno kobiecego ciała jak i ważnych dziedzin, które powinna każda z nas poznać. 

 


 

ONA - Zdrowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy to książka po brzegi wypełniona cennymi wskazówkami dla każdej z nas. Być może będzie dla wielu kobiet małym drogowskazem do tego by zapytać o tę czy też inną sprawę. Czasami boimy się zapytać czy taka przypadłość jest prawidłowa albo w innym przypadku sam lekarz powiedział, że taka nasza natura. Okazuje się, że wcale tak nie musi być. Słuchajmy swojego ciała, ono dużo mówi. W odpowiednim czasie można wykryć nieprawidłowości, ale nie bójmy się pytać i rozmawiać.

 


 

Publikacja również może stać się podporą w innym trudnym czasie dla pacjentki. Czasami wystarczy przeczytać by dowiedzieć się tego czego same nie chciałyśmy widzieć przez wiele lat. Myślę, że będzie też dobrą pozycją dla dziewczyn, które wchodzą w świat dojrzewania. Nie wiem czy wszystkie rozdziały powinny przeczytać od razu, ale większość na pewno. 


Lektura dla każdej z nas, bo każda znajdzie w niej odrobinę siebie, a może i nawet więcej.

 


 

Publikacji szukajcie:

 >>> tutaj 

oraz

 >>>tutaj

Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik