Krzysztof Piersa ZŁOTA RYBKA W SZAMBIE - Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu?

 Witajcie

 

Jeszcze w poprzednim roku w moje ręce wpadła książka Pana Krzysztofa Piersy ZŁOTA RYBKA W SZAMBIE. Szukałam czegoś co pomoże mi uporać się z problemem moich dzieci, czyli nadmiernym używaniem telefonu. 

Czy w publikacji znalazłam to co chciałam? "Krzysztof Piersa terapeuta uzależnień. Niegdyś sam był uzależniony od gier komputerowych i za pomocą spotkań autorskich oraz książki „Komputerowy Ćpun” zaczął pomagać innym. Przemierza Polskę wzdłuż i wrzesz rozmawiając zarówno z młodzieżą, jak i rodzicami. Wyróżnia go dobry, szczery kontakt z młodzieżą i zaangażowanie." informacje ze strony wydawnictwa Jaguar

"Poradnik skupia się na problemie uzależnienia od smartfonów i internetu. W książce znajdziemy informacje, jak diagnozować takie uzależnienie, jakie są pozytywne i negatywne strony korzystania z internetu, co należy do największych zagrożeń sieci, jakie są konsekwencje uzależnienia i jego pierwsze objawy. Konkretne wskazówki krok po kroku wyjaśniają, jak sobie z takim uzależnieniem radzić.

Książka skierowana jest do rodziców i pedagogów obserwujących rosnący problem uzależnienia w najbliższym otoczeniu, osób zaniepokojonych uzależnieniem swoich bliskich oraz osób rozpoznających uzależnienie również u siebie, również młodzieży.

Krzysztof Piersa jest autorem trzech książek i terapeutą uzależnień. Sam niegdyś zmagał się z uzależnieniem od gier komputerowych. Prowadzi kanał na Youtube i spotyka się z młodzieżą oraz dorosłymi borykającymi się z uzależnieniami. Autor odbywa rocznie ponad 130 spotkań autorskich na terenie całej Polski o tematyce profilaktycznej (uzależnienie od gier komputerowych, telefonu komórkowego i internetu). Podczas każdego spotkania młodzież bardzo angażuje się w dyskusję i opowiada o swoich problemach związanych ze spędzaniem czasu w internecie." informacje ze strony wydawnictwa Jaguar


Poradnik jest stworzony w bardzo przystępny sposób, wyjaśnia wiele pojęć, które być może dla młodego czytelnika są znane. Ja natomiast o wielu z nich słyszałam, a raczej czytałam pierwszy raz, choć samo zagadnienie było przeze mnie gdzieś usłyszane to jego nazwa już nie. Omawiane są tutaj między innymi, ostatnio tak znane pojęcia jak Hejting, Trolling, Bulling, które wbrew pozorom bardzo się różnią. Autor pisze o tym jak duże negatywne skutki ma korzystanie z portali społecznościowych. O tym, że nasze dzieci nie znają już życia bez smartfona. Próbuje znaleźć kompromis między tym czy lepszy jest telefon dla dziecka czy tablet. Pokazuje czyhające niebezpieczeństwa w internecie, które czasami dla innych mogą wydawać się zwykłą głupią zabawą, a dla drugich końcem ich świata, co w wielu przypadkach skończyło się na przykład samobójstwem. Jest też dobra strona korzystania z tego cuda, ale jak wiadomo trzeba to robić umiejętnie. Granica między korzystaniem w sposób potrzebny nam by czegoś się dowiedzieć, a bezsensownym przeglądaniem dla zabicia czasu zatraca się bardzo szybko i tutaj Pan Krzysztof przybliża nam kwestię tego kiedy już możemy mieć do czynienia z uzależnieniem i co wtedy zrobić. Nie mam zamiaru tutaj spojlerować, książka jest ciekawa i uważam, że rodzice dzieci, którzy nadmiernie korzystają z telefonu powinni ją przeczytać, choć problem nie dotyczy tylko młodszej grupy wiekowej. Miałam nadzieję na więcej przykładowych opisów dzieci i ich rodziców, którzy mieli jakiś problem i z niego wyszli, jak to zrobili itp. Mam takie trochę wrażenie, że im dalej od przeczytania książki tym mniej pamiętam, ale kiedy do niej zajrzałam drugi raz to wszystko mi się przypominało. Jedną najważniejszą lekcją, którą wyciągnęłam jest chyba ta, że by dzieci mniej korzystały z internetu i telefonu trzeba zacząć od siebie. Myślę, że autor nie raz i nie dwa trochę "uderza" tutaj w rodziców, ale ma jak najbardziej wiele racji w tym by najpierw u siebie znaleźć błędy, a później wymagać od swoich dzieci. 

Tym właśnie sposobem między świętami, a nowym rokiem miałam niemal całkowity detoks od komputera i internetu. Bardzo dobrze mi to zrobiło, choć nie było łatwo. 

ZŁOTA RYBKA W SZAMBIE to książka warta uwagi, jestem też ciekawa poprzednich publikacji autora, które mam zamiar w przyszłości nadrobić. Książka dostępna na stronie wydawnictwa Jaguar >>>tutaj

 


 

Komentarze

 1. Raczej nie planuję sięgać po tę pozycję. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej odpuszczę jej lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki detoks od komputera i internetu to naprawdę fajna sprawa. I myślę, że dobrą taktyką robić sobie go chociaż 1 dzień w tygodniu:)
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Doskonala pozycja na dzisiejsze czasy, ja staram sie ograniczac choc nie zawsze jest to mozliwe, zwlaszcza ze mam aplikacje np Sportowa, ale staram sie nad tym panowac :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że wielu osobom może pomóc ten poradnik;)

  OdpowiedzUsuń
 6. co za intrygujacy tytuł :D Ciekawa jestem czy by mi się spodobała :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Teraz młodzież i nie tylko wszędzie chodzą z telefonem wpatrzeni w jego ekran. Pisałam pracę na temat uzależnienia od internetu. Temat bardzo ciekawy, a uzależnienie mimo, że przez wszystkich uważane za błahe jest tak bardzo poważne jak inne i może wymagać interwencji specjalisty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój Adaś zdecydowanie za często siedzi przed ekranami. Od dzisiaj ma to ukrócone i oczywiście jest już bunt;) Książka wygląda na ciekawą pozycję.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik