Seria książek Czytam sobie: legendy, eko, fakty: Wars i Sawa; Po co wieje wiatr; Lem i zagadki Kosmosu

 Witajcie

 

Wydawnictwo HARPER KIDS coraz bardziej nas zaskakuje swoim asortymentem, a seria książek Czytam sobie posiada już całkiem pokaźną kolekcję do wyboru. 

Do naszej biblioteczki dołączyły kolejne 3 książki z tej fajnej serii, która wspomaga samodzielne czytanie.

O czym są o tym przeczytacie w dalszej części wpisu :)

 

Wars i Sawa; Po co wieje wiatr; Lem i zagadki Kosmosu

 


Każda dotyczy innej dziedziny, jedna jest legendą, druga uczy ekologii, a ostatnia jest z dziedziny faktu. Dwie z poziomu pierwszego, czyli tego kiedy dziecko  dopiero uczy się czytać, a jedna z poziomu drugiego, tego trochę trudniejszego.

 

Po co wieje wiatr - Rafał Witek

  

Przepiękna opowieść o dziewczynce imieniem Kinga, która pewnego dnia dostała balonik. Bardzo się z niego cieszyła, ale w pewnym momencie porwał go wiatr. Zła i zasmucona wróciłam do domu. Opowiedziała swoją nieprzyjemną przygodę starszemu bratu, a ten w świetny sposób wyjaśnił siostrze po co wiatr właściwie jest i że robi również pożyteczne rzeczy, a nie tylko płata figle. 

Wiatr jest potrzebny, z niego mamy prąd i fale i zmienną pogodę. Kinga nie gniewała się już na wiatr, a ten oddał jej balonik. 

Bardzo ładna książeczka z dobrym zakończeniem. Przyjemnie się czytało. Idealna na pierwszy etap czytania, dla tych którzy dopiero swoją przygodę z czytaniem zaczynają, a dodatkowo uczy ekologii. Śliczne ilustracje dopełniają całości.


Wars i Sawa - Wojciech Widłak

  

Chyba wszyscy znają legendę o Warsie i Sawie, którzy żyli w maleńkiej chatce, a pewnego dnia Wars kiedy łowił ryby znalazł syrenę, której pomógł, a ona obdarowała go potomstwem w podziękowaniu. Od imion Wars i Sawa powstała Warszawa, a syrenka pilnuje miasta do dzisiaj. 

Legenda, która kilka razy przewija się w ciągu lat szkolnych, a teraz młody czytelnik sam może przeczytać ją własnymi siłami, ponieważ jest idealnie dopasowana stopniem trudności. Dodatkowo wzbogacona w piękne ilustracje. 

 

Lem i zagadki Kosmosu - Marcin Baran 

  

Tę książkę czytało nam się najtrudniej aczkolwiek należy do tych ciekawych i nietypowych. Zaczyna się od tego jak powstał kosmos, przechodzimy przez różne etapy by w końcu poznać Lema i to czym właściwie się zajmował. 

Jak dla mnie jest to dość trudny tekst, w takim sensie, że nawet ja miałam małą lekcję logopedyczną jak czytała ją pierwszy raz synkowi na głos. Z drugiej strony to bardzo dobrze, bo dzieci powinny ćwiczyć jak najwięcej. Zdania są krótkie, więc niezbyt męczące, ale jednak praca nad wymową słów tutaj jest. Zarówno sama opowieść jak i ilustracje były dla nas trochę filozoficzne, z czego się cieszymy, bo takiej publikacji jeszcze w naszej biblioteczce nie było. Kto zna Lema chyba będzie wiedział o co chodzi ;)

 

Wars i Sawa; Po co wieje wiatr; Lem i zagadki Kosmosu


Jak zawsze w każdej z tych publikacji  na końcu są naklejki, które może dziecko przykleić w ramach nagrody za ładne przeczytanie. Dodatkowo objaśnione jest jak książka jest zbudowana. Mamy tutaj też pytania do tekstu, które mają na celu sprawdzenie zrozumienia przeczytanej książki.

Wszystkie trzy bardzo nam się podobały, bardzo lubimy serię Czytam sobie, dlatego serdecznie zachęcamy by po nią sięgnąć. 

 

 

Książki dostępne na stronie wydawnictwa Harper Kids
 

Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik