Metoda Montessori na cztery pory roku - 70 zabaw edukacyjnych; Brigitte Ekert - recenzja książkiWitajcieO Pani Marii Montessori słyszałam dużo dobrego jeszcze na studiach. Pamiętam, że była to osoba, która wzbudzała same pozytywne emocje u studentów i kojarzyła się z tym co  najlepsze dla dzieci. Jej metody wychowawcze, albo bardziej metody nauczania są znane wielu osobom i stosowane przez wielu pedagogów.

Kiedy zobaczyłam tę książkę, pomyślałam, że bardzo chciałabym ją mieć i zobaczyć co też ciekawego zawiera w sobie.
Staram się jak najczęściej odrywać moje dzieci od tego co w dzisiejszym świecie jest chyba nieuniknione, czyli elektroniki. Dlatego takie publikacje bardzo przyciągają moją uwagę.

 
  Co możecie w książce przeczytać i czy mój młodszy synek był zadowolony z robienia zadań, które w niej znaleźliśmy, o tym w dalszej części postu.

 

Metoda Montessori na cztery pory roku - 70 zabaw edukacyjnych; Brigitte Ekert - recenzja książki
Metoda Montessori na cztery pory roku - 70 zabaw edukacyjnych;  Brigitte Ekert - recenzja książki
 
Sama już okładka książki jest bardzo kolorowa, co sugeruje nam, że  jest dla dzieci i z nimi związana. Nie można przejść obok niej obojętnie. Myślę, że każdy rodzic zauważy taką publikację w księgarni.

Zacznę od tego co znajdziemy na jej temat na stronie wydawnictwa:

W tej książce znajdziesz 70 ćwiczeń zgodnych z zasadami pedagogiki Marii Montessori przeznaczonych na różne pory roku. Są tu na przykład instrukcje wykonania bożonarodzeniowych dekoracji i latarni na Halloween, zabawy w pisanie, rymowanki, a nawet przepisy kulinarne i ćwiczenia jogi. Przygotowują one dziecko do nauki pisania i czytania, zapoznają z figurami geometrycznymi, rozwijają jego percepcję, motorykę oraz intelekt. Niektóre zadania można wykonywać na dworze, inne – w domu. Każde może być dla Twojego dziecka ekscytującą przygodą służąca zdobywaniu ważnych umiejętności. Ćwiczenia opisano krok po kroku i starannie zilustrowano, dzięki czemu dziecko zyska w Tobie mądrego i wrażliwego przewodnika po otaczającym świecie.
Brigitte Ekert od niemal dwudziestu lat jest wychowawczynią Montessori. Ukończyła Institut Supérieur Maria Montessori w Paryżu oraz Institut Petite Enfance Boris Cyrulnik. Na co dzień z radością pracuje z dziećmi. Autor: Brigitte Ekert
Ilość stron: 192
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2018

Cena to 34,99 zł, w tej chwili jest w promocji na stronie wydawnictwa >tutaj<.

Książka jest formatu większego niż zeszyt A5, okładka jest miękka, a strony w środku kolorowe.
Zdjęcia w większej ilości są rzeczywiste, więc to co mamy zamiar zrobić z dzieckiem można podpatrzeć. Inne propozycje również w formie rysunkowej łatwo możemy sobie wyobrazić.

 

Metoda Montessori na cztery pory roku - 70 zabaw edukacyjnych; Brigitte Ekert - recenzja książki
Metoda Montessori na cztery pory roku - 70 zabaw edukacyjnych;  Brigitte Ekert - recenzja książki

Metoda Montessori na cztery pory roku - 70 zabaw edukacyjnych; Brigitte Ekert - recenzja książki
Metoda Montessori na cztery pory roku - 70 zabaw edukacyjnych;  Brigitte Ekert - recenzja książki

Metoda Montessori na cztery pory roku - 70 zabaw edukacyjnych;  Brigitte Ekert - recenzja książki

Metoda Montessori na cztery pory roku - 70 zabaw edukacyjnych;  Brigitte Ekert - recenzja książki

 
 Publikacja  Metoda Montessori na cztery pory roku podzielona jest właśnie według tego schematu, czyli na pory roku.

Jesień, zima, wiosna  i lato - właśnie w tej kolejności,  tak jak biegnie rok szkolny.

 
Każda z pór roku jest oddzielona innym kolorem w książce, więc ułatwia to znalezienie rozdziału. Można oczywiście korzystać ze spisu treści, który również jest podzielony na pory roku i wyszczególniony innymi kolorami.

  


Metoda Montessori jest znana z tego, że dzieciom niczego się nie narzuca.  Nie ma tutaj nakazu nauki, a później oceniania. Stwarza się środowisko pełne ciepła, przyjaźni, a materiały, które są do tego potrzebne zachęcają dzieci do działania. Tak by pociecha sama chciała i próbowała poznawać świat. Najważniejsze jest właśnie to by dziecko mogło coś zrobić samemu, coś dotknąć, obejrzeć i posłuchać, a nie jedynie ćwiczyć teorię. 
W książce znajdziemy mnóstwo propozycji, które dziecko może stworzyć w domu lub na dworze, na swój własny sposób. Przedstawione w publikacji zadania to propozycje. Jak sama autorka pisze:

".. proponuję stymulujące aktywności przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Do ich przygotowania nie są wymagane żadne szczególne umiejętności techniczne.... nie skupiam się tutaj na estetycznym aspekcie prac wykonywanych podczas ćwiczeń, ale na sposobie ich wykonania..." (str. 10)

Ćwiczenia tutaj zawarte pomagają dziecku rozwijać:
percepcję, motorykę, a także zdolności intelektualne dodatkowo stymulując jego wyobraźnię. Jednocześnie stwarzając dobrą zabawę i miło spędzony czas z mamą, tatą czy obojgiem rodziców.

Jak wyżej pisałam w cytacie, aktywności zawarte w książce są dedykowane dla dzieci w wieku 3 do 6 lat, myślę, że niektóre zadania mogą być wykorzystane dla dzieci starszych z tym, że one nie będą ich poznawały, a jedynie wykonają ćwiczenie.

 

Jakie zadania znajdziemy w książce?

Znajdziemy tutaj nie tylko zadania takie jak narysowanie czegoś lub przyklejenie, ale też przepisy kulinarne, które można zrobić z dzieckiem. Również ćwiczenia ruchowe (joga), dźwiękowe, a także doświadczenia,  jak na przykład to z kolorami i ich łączeniem.  

Do każdej pory roku są dopasowane odpowiednie zadania tematyczne. Zawsze jest napisane co będzie potrzebne do wykonania pracy, a także czego dziecko się nauczy robiąc je.

 


 Czy publikacja nam się podoba?


Osobiście jestem zauroczona tą książką. Samą zawartości, ale też wydaniem. Kartki są z grubego papieru, kolorowe strony przyciągają wzrok,nie tylko mój, ale i synka, który po obejrzeniu książki od razu wybrał co chce robić.

 
Nie patrzyliśmy na to czy mamy tę porę roku, po prostu zabraliśmy się za robienie "rybki".

 
Wszystko co potrzebne mieliśmy w domu, w tym przypadku było to:

 • kartka papieru z szablonem ryby (mama narysowała ;)
 • bibułka 
 • kredki
 • pisaki
 • nożyczki
 • klej

Nie zrobiliśmy zadania prawidłowo, ale samo wykonywanie ryby już dało nam satysfakcję. Myślę, że o to właśnie chodziło.
Książka jest wypełniona ogromną ilością przeróżnych inspiracji. Polecam ją każdemu rodzicowi, który ma choć trochę czasu by zrobić coś wspólnie z dzieckiem. Dzieci uwielbiają tego typu prace plastyczne, wiem to z doświadczenia :)
http://www.rm.com.pl/   

Zarówno tę dzisiaj przedstawioną oraz wiele innych ciekawych publikacji znajdziecie na stronie wydawnictwa, wystarczy kliknąć w baner.


Znacie Marię Montessori?
Co myślicie o takich książkach?
Lubicie robić podobne zadania ze swoimi pociechami?


Komentarze

 1. książka wydaje się być kopalnią fajnych pomysłów na zabawy, jednak ja mam mieszane uczucia co do samej metody, tzn. nie podoba mi się, że dzieci już od najwcześniejszych lat mają mnóstwo obowiązków. Uważam że dzieci powinny przede wszystkim cieszyć się dzieciństwem, bo na poważne obowiązki czy prace domowe będą miały jeszcze czas

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby tak gonić ich do zmywania podłogi i odkurzania to nie ;), ale jeśli będą odnosić talerzyk i wkładać brudne ubrania do kosza to myślę, że będzie to dla nich dobre. Wszystko z rozsądkiem ;)

   Usuń
 2. Wow aż 70 zabaw zabaw dla dzieci, super, tyle pomysłów na pewno nie będzie nudno z taką wiedzą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, a zawsze jeszcze można coś zmodyfikować po swojemu ;)

   Usuń
 3. Super sprawa. Idealna książka na jesień/ zimę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W okresie letnim też można z niej korzystać, ale na pewno jesienią i zimą ma się więcej czasu na tego typu zadania :)

   Usuń
 4. Bardzo fajna książeczka niestety moje już z takich powyrastały 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie wygląda, na jesień to będzie fajna opcja :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Namówiłaś mnie :) Muszę sobie ją kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. È un piacere leggere i tuoi post ❤️

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie książki - inspirują do fajnego sposobu na spędzanie czasu z dziećmi:)
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie gdy dzieci lubia tego typu ksiazki. Niestety nie wszystkie sa chetne do takich zabaw.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik