Z Olimpem matematyka jest łatwiejsza - wybrane publikacje, Zbiory zadań matematycznych dla uczniów klasy trzeciej: Matematyka na szóstkę; Mistrzunio matematyczny; Ekosprinter przyrodniczo-matematyczny; Matematyczne podchody z Olimpem

424.

Dzień dobry :)

Jak daleko moja pamięć sięga ;) od zawsze miałam problemy w szkole z matematyką. Sprawiała mi ogromne trudności. W szkole średniej musiałam chodzić na korepetycje. Przez to nie bardzo ją lubię, wolę czytać książki, ale chyba każdy z nas wie jak bardzo jest ona potrzebna, nawet w życiu codziennym. Dlatego żeby mój starszy syn, a później i młodszy, nie mieli tak ciężko jak mama, już teraz kładę nacisk na robienie jak największej liczby zadań matematycznych. Mam nadzieję, że to co teraz wydaje się dla nich trudne,  zaowocuje i później będą mieli lżej. 

By cały proces nauki był jak najbardziej przyjemny i różnorodny wydawnictwo Olimp stworzyło książeczki z zadaniami matematycznymi. 
Właśnie dzisiaj chciałabym zaprosić Was na przegląd tych, które macie do wyboru na stronie wydawnictwa. Czy mnie jako mamie spodobały się i czy mój syn je polubił o tym w dalszej części postu :)Jako, że mój syn jest w klasie trzeciej, wszystkie publikacje jakie wybrałam do przetestowania są właśnie z tego zakresu.

Pierwszą jaką chciałabym opisać to Mistrzunio Matematyczny dla uczniów klasy 3 szkoły podstawowej - Ada Paczesna i Stenia Doroszuk.


Opis ze strony wydawnictwa:

 Zawiera zadania z 8 działów matematyki ujętych w podstawie programowej do klas I–III: obliczenia zegarowe, kalendarzowe, pieniężne, ważenie, pomiar temperatury, figury geometryczne oraz mierzenie. Utrwalenie umiejętności i wiadomości po I etapie kształcenia.


Autor Ada Paczesna i Stenia Doroszuk
Format 240 x 210 mm
Oprawa miękka, zeszytowa
Liczba stron 84
Rok wydania 2017
ISBN 978-83-64316-03-6
Cena 13,99 zł
Dostępna >tutaj<

Jak widać z opisu powyżej książka jest podzielona na 8 działów, wśród nich są zadania zegarowe, kalendarzowe, pieniężne, ważenie, temperatura itp.
Na końcu są także wskazówki do wybranych zadań i odpowiedzi.


Ilustracje dołączone do zadań są kolorowe przez co całość staje się ciekawsza.
Książeczka jest średniego formatu, na tyle duża by zadania robiło się bardzo wygodnie.
Miejsca na rozwiązywanie jest tyle, że myślę iż każde dziecko spokojnie tutaj zmieści się z rozwiązaniem.

Same treści są bardzo interesujące i różnorodne. Niektóre łatwiejsze, a niektóre trudniejsze, wtedy robiliśmy je razem z synem ;)Z serii są dostępne także dla klasy drugiej i trzeciej. Szukajcie ich na stronie wydawnictwa.

Druga książka z zadaniami to Matematyka na szóstkę. Zbiór zadań dla klasy III -  Jadwiga Kozieł


 Opis ze strony wydawnictwa:


Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce to ważna umiejętność. Powinni ją opanować wszyscy uczniowie.
Zadania wymagające stosowania jednostek miar często sprawiają dzieciom trudność. Rozwiązywanie zadań tekstowych wymaga od uczniów analizowania tekstu w celu wyodrębnienia danych, szukania wzajemnych zależności miedzy nimi, logicznego myślenia.
Nabycie tych umiejętności jest niezbędne. Tylko wówczas dziecko może z sukcesem kontynuować naukę matematyki.
Materiał programowy zawarty w podręcznikach stosowanych w klasach I – III nie zawsze zawiera dostateczną liczbę zadań praktycznych pozwalających wyćwiczyć te umiejętności.
„Matematyka na szóstkę” to zadania o podwyższonym stopniu trudności, wykraczające poza podstawę programową. Pomagają powtórzyć i utrwalić nabyte umiejętności, ćwiczą umiejętność rozwiązywania zadań złożonych, rozwiązywania nietypowych problemów. Mogą być wykorzystane przez nauczyciela do wspólnej pracy na lekcji po opanowaniu danego działu, powtórzenia materiału lub do pracy na zajęciach koła matematycznego.
Zadania zostały podzielone na następujące działy: obliczenia zegarowe, mierzenie, obwody figur geometrycznych, ważenie, obliczenia pieniężne, pomiar temperatury oraz ciekawe zadania (czyli zadania ćwiczące logiczne myślenie).


Autor Jadwiga Kozieł
Format 165x 240 mm
Oprawa oprawa miękka, zeszytowa
Liczba stron 56
Rok wydania 2014

Cena: 12,99 zł
Dostępna >tutaj<
Ta książka nie jest kolorowa, a zadania nie są już takie najłatwiejsze. Trzeba czasami się nad nimi dobrze zastanowić. Jak możecie przeczytać w opisie ze strony wydawnictwa zadania wykraczają ponad podstawę programową. Działy na jakie została podzielona są podobne do książki poprzedniej, ale różnią się treścią.

Tutaj z serii są również dostępne dla młodszych klas.
Kolejna już trzecia książka matematyczna to 
Matematyczne podchody z Olimpem klasa 3 -  Mariola Rosłaniec i Beata Szydłowska


Ta publikacja jest niezwykle ciekawa ze względu na to, że ma w sobie dużo zdjęć/ ilustracji, które można pokolorować, a one same w sobie ułatwiają rozwiązywanie zadań. 

Opis ze strony wydawnictwa:

Książka zawiera matematyczne zadania dla uczniów klasy III szkoły podstawowej – zgodne z nową podstawą programową.

Proponowany zestaw zadań może być wykorzystany na lekcjach, w domu oraz na innych zajęciach dodatkowych.

Zadania są zbudowane tak, aby umożliwić dziecku samodzielne ich wykonanie – bez lub z instrukcją osoby dorosłej.

Zawarte ćwiczenia, zabawy i łamigłówki mogą rozwijać zainteresowania matematyczne oraz doskonalić rachunek pamięciowy i logiczne rozumowanie.

Życzymy wszystkim przyjemnej zabawy z Olimpem i wielu udanych matematycznych podbojów!


Autor Mariola Rosłoniec, Beata Szydłowska
Format 165 x 240 mm
Oprawa oprawa miękka, klejona
Liczba stron 96
Rok wydania 2014
Cena 12,99 zł
 Dostępna >tutaj<
U dołu strony dziecko zawsze przeczyta motywujące zdanie, które zachęca do dalszej pracy.
Zadania są czytelne i przejrzyste.

Na końcu znajdziemy tabliczkę mnożenia, odpowiedzi do sprawdzianów i puchar dla zwycięzcy :) 
Tak jak i poprzednio tutaj również znajdziemy w serii książki dla klas I i II.

Ostatnia już książeczka jaką dzisiaj przedstawię to
Ekosprinter przyrodniczo - matematyczny klasa III - Elżbieta Dędza


Opis ze strony wydawnictwa:


Książka „Ekosprinter Matematyczno-Przyrodniczy III” jest zgodna z tym, czego uczą się dzieci z zakresu edukacji środowiskowej i matematycznej w klasie III. Nie jest to jednak podręcznik.
W „Ekosprinterze” odnaleźć można wiele interesujących wiadomości, a treści przyrodnicze zostały tu ciekawie i twórczo połączone z matematyką.
Zadania przybierają często postać zagadek matematycznych, dlatego należy za każdym razem uważnie czytać ich treść.
Publikacja zawiera także bardzo lubianą „Minutówkę”, która dla wszystkich uczniów stanowi nie lada wyzwanie, a mierzenie się z nią jest zawsze źródłem pozytywnych i stymulujących do nauki emocji.
O „Minutówce”:
- „Minutówki” to przykłady dobrane specjalnie dla każdego ucznia
- przed ćwiczeniem należy przygotować stoper, a najlepiej poprosić kogoś starszego, aby odmierzał czas, czyli kolejne minuty
- obliczenia wykonywać można przez 1 minutę – nieważne, ile przykładów zostaje do wykonania po jej upływie
- następnie sprawdzić trzeba poprawność obliczeń
- liczbę poprawnie wykonanych przykładów zapisuje się na kratce przy haśle „Twój wynik”
- innym kolorem zapisuje się poprawki i wyniki obliczone później
- w ciągu jednego dnia najlepiej wykonać 1 „Minutówkę”, a najbardziej rekomendowane są odstępy kilkudniowe między tymi ćwiczeniami
- należy porównywać wyniki w obrębie jednego działania
- pod każdą „Minutówką” znajduje się zadanie z treścią – to zadanie Pani Minutki – należy spróbować rozwiązać je także w ciągu 1 minuty

Każdy uczeń może samodzielnie sprawdzać poprawność wykonanych zadań – dzięki zamieszczonym na końcu książki „Odpowiedziom do trudniejszych zadań”.

Autor Elżbieta Dędza
Format 165 x 240 mm
Oprawa oprawa miękka, klejona
Liczba stron 96
Rok wydania 2011
Cena: 10,99 zł
Dostępna >tutaj<

Na początku we wstępie sam trzecioklasista może przeczytać kilka słów skierowanych właśnie do niego. Czego może się spodziewać, jakich zadań i z jakiej dziedziny.


  
Te zadania są niezwykle ciekawe,  ponieważ powiązane są z przyrodą. Można tutaj znaleźć trochę geografii, trochę biologii, ale też zadania na czas, które mój syn uwielbia. 
Ilustracje dołączone do zadań są przejrzyste, na tyle duże, że po skończonym zadaniu w ramach relaksu można je pokolorować ;)


Tak jak i w poprzednich publikacjach tutaj również znajdziecie w serii publikacje dla młodszych klas. 

Podsumowując:

Każda z tych książek jest na swój sposób ciekawa i cieszę się, że możemy wraz z synem korzystać ze wszystkich czterech. Gdybym miałam wybrać jedną nie wiem, która by to była, ponieważ wszystkie są wyjątkowe. Zawierają różne zadania dzięki którym można sobie więcej utrwalać.
Jak wiadomo matematyka staje się łatwiejsza im więcej zadań zrobimy. Dlatego uważam, że każda z tych publikacji daje coś czego nie można zastąpić. 
Wszystkie są ciekawie zrobione i łatwe w odbiorze. Sprawiają, że czas spędzony na zadaniach nie jest nudny.
Zarówno mój syn jak i ja, jako mama, jesteśmy zadowoleni z tych ćwiczeń. Dają możliwość utrwalania wiedzy nabytej w szkole, a także więcej.
Jeśli Wasze pociechy potrzebują poćwiczyć w domu albo też zwyczajnie lubią matematykę to te książki dostarczą dużo ciekawych wrażeń i doświadczeń.

Wszystkich tych publikacji szukajcie na stornie wydawnictwa, a my serdecznie dziękujemy za możliwość poznania książeczek z zadaniami :)


https://wydawnictwoolimp.pl/


Co myślicie o takich książkach dla utrwalenia wiedzy ze szkoły?

Pozdrawiam - Madzia :*

Komentarze

 1. I love the post:)
  Have a nice day, dear!

  OdpowiedzUsuń
 2. póki co mam spokój od takich tematów, dopiero za 3 lata zacznę się martwić nimi :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne dla dzieci w wieku szkolnym Ja jeszcze mam na to chwilę czasU :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nie tego typu pozycje są ale z ortofgrafii, mamy spory problem niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się naprawdę super książeczką takie ćwiczenia to fajna zabawa

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiałam matematyke. Bylam tez na nie jednym konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda że kiedyś nie było takich książeczek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajne są te książeczki, w młodości by mi dużo ułtawiły ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajne pozycje, ale cieszę się, że jeszcze trochę do nich mamy :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znosiłam matmy, zwłaszcza w liceum;) Na szczęście mój mąż jest bardzo "matematyczny" więc mam nadzieję, że zajmie się tą kwestią u naszego dziecka;)
  A takie ćwiczenia są świetne! Nauka poprzez zabawę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie lubilam matematyki. Wydawala mi sie bardzo trudna ;/

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubiłam w szkole matematykę choć orłem nie byłam :) jeśli dziecko od małego zacznie rozumieć matatyczne rzeczy później będzie mu łatwiej dlatego jestem za takimi książeczkami

  OdpowiedzUsuń
 13. Matematyka do dzisiaj mam dreszcze na samą mył hehe

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajne i pomocne książki do nauki, mieliśmy z Olimp kilka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydawnictwo Olimp ma w swojej ofercie dużo różnych pomocnych książeczek :)

   Usuń
 15. Super sprawa, szkoda że nie wiedziałam o nich wcześniej. Mój syn kończy właśnie 4 klaśę

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja lubiłam w szkole matematykę, a w podstawówce byłam nawet na olimpiadzie ;) A publikacje bardzo ciekawe i z pewnością bardzo pomocne w nauce :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Super sprawa :) Mam w rodzinie 3-klasistę, muszę im polecić tę książeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wydaje się naprawdę super książeczką

  OdpowiedzUsuń
 19. Fajny pomysł, aby utrwalić w domu :). Szkoda, że kiedyś takich nie było :P

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawe książeczki do nauki, ja za matematyką nigdy nie przepadałam... ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo fajne ksiązeczki, dzieci mogą się z nich wiele nauczyć :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Do mistrzunio matematyczny powinien być załączony pełny klucz odpowiedzi, a nie tylko do wybranych zadań. Dla klasy trzeciej niektóre zadania są bardzo trudne, gdzie ja. człowiek już 50 latek głęboko się nad nimi zastanawiał...nie mamy pewności, ani ja ani dziecko czy zadania dobrze rozwiązaliśmy.

  OdpowiedzUsuń
 23. ciekawa sprawa, ja osobiście lubię rozwiązywać takie łamigłówki logiczne z synkiem, bo on się uczy a ja sobie przypominam różne zagadnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Szkoda, że Matematyczne podchody z Olimpem klasa 3 nie są już nigdzie dostępne :(

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik