Recenzja książki - Medytacja Buddyjskiego Mnicha. Życzliwość, która wraca - Ajahn Brahm

(219.)

Dzień dobry :)

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki, której nie spotyka się na co dzień. O czym jest? O medytacji :) Jeśli jesteście choć trochę ciekawi co w niej można znaleźć zapraszam do czytania.


Co na okładce:

Ajahn Brahm - po uzyskaniu dyplomu w Cambridge wyjechał do Tajlandii, by zostać mnichem. Święcenia uzyskał w Bangkoku, gdzie studiował nauki buddyjskie i praktykował medytację pod okiem Czcigodnego Mistrza Ajahna Chah'a. Obecnie jest Opatem Klasztoru Bodhinyana i Dyrektora ds. Duchowych Buddyjskiego Towarzystwa Stanu Australia Zachodnia. Jest również twórcą międzynarodowych bestsellerów książkowych, do których należą m.in. Opowieści buddyjskiego mnicha i Opowieści buddyjskie.


Dzięki poradom buddyjskiego mnicha dowiesz się, jak:

 • nie kontrolować wszystkiego w swoim życiu i czuć się  z tym dobrze, 
 • z wielką życzliwością traktować nie tylko istoty żywe, ale i przedmioty,
 • poprzez medytację osiągnąć spokój i harmonię,
 • w pełni doświadczać każdej przeżywanej chwili,
 • nie żyć przeszłością, ani tym, co ma dopiero nastąpić,
 • kontemplować własny oddech i płynące z tego dobrodziejstwa,
 • stosować medytację metta i rozszerzenie miłości na tych, których się kocha i nie tylko,
 • wyeliminować blokady, niechęć czy gniew.
Buddyjska recepta na lepsze życie.Książka w środku:
Książkę znajdziecie na stronie talizman.pl
Dane szczegółowe:

Autor: Ajahn Brahm
Tytuł: MEDYTACJA BUDDYJSKIEGO MNICHA Życzliwość, która wraca. 

Rok wydania: 2017
Format: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 124
Oprawa: miękka
 


Kilka słów ode mnie:

Książka jest formatu podobnego do zeszytu, okładka śliska i pięknie kolorowa. Całe wydanie bardzo mi się podoba, zresztą jak wszystkie wydawnictwa Studio Astropsychologii. W środku na stronach znajdziecie cienie z kwiatami/ liśćmi, które dodają uroku i magii książce. 

Książka zawiera 124 strony, które pochłania się jednym tchem. Napisana lekkim językiem, strony same się przewracają, czasami może rozbawić :) Tak naprawdę myślę, że nie powinno się jej czytać tak szybko, a po każdym krótkim rozdziale  odłożyć i zastanowić się głęboko nad tym co przeczytaliśmy. 

Kiedyś dawno temu ;) jak jeszcze nie miałam dzieci, a przy tym duuużo wolnego czasu czytałam trochę o medytacji i próbowałam coś nie coś. Muszę przyznać, że jest to nie lada wyzwanie. Być tu i teraz, nie myśleć o niczym i o nikim.
Właściwie co ja będę Wam tutaj dużo opisywała na czym to polega, w tej książce jest wszystko wspaniale wyjaśnione i nawet dla kogoś kto styka się z tym pierwszy raz będzie zrozumiałe.

Znajdziecie tutaj  kilka opowieści, które wyjaśniają w prosty sposób to co autor chce przekazać. Kiedy czytałam rozdział z bankomatem to trochę się uśmiałam, ale jakby się nad tym zastanowić dłużej to faktycznie tak jest, że kiedy my traktujemy otaczające nas przedmioty z miłością to one nam się odwdzięczają :) Chociażby tym, że nie znajdą się akurat w tym miejscu, gdy idziecie po ciemku przez pokój mogąc się o nie uderzyć ;) 
Autor używa bardzo często sformułowania, które jak dla mnie jest nowe, a mianowicie "użyczliwienie". Jest to połączenie życzliwości z uwagą. 

"Użyczliwienie jest przyczyną relaksu.
Ono przynosi ukojenie dla ciała, umysłu i całego świata.
Użyczliwienie umożliwia zajście procesu uzdrawiania.
Nie bądź więc po prostu uważny, bądź użyczliwiony."


W książce znajdziecie odpowiedź na to jak stać się całkowicie wyciszonym, co zrobić by medytacja była skuteczna oraz jakie korzyści z tego płyną.  Nie chodzi o to by cały czas nie myśleć o niczym, ale te kilka chwil w ciągu dnia może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. 
Jak dla mnie jest to bardzo trudne, ponieważ głowę matki zaprząta bardzo wiele spraw, nawet kiedy jest sama ze sobą w ciszy, jednak myślę, że przy praktyce da się to zrobić :)

W tym miejscu chciałabym się z Wami podzielić kilkoma cytatami:

"To właśnie wewnętrzna mowa obraca się w urojenia, które powodują cierpienia."

"Pamiętaj: cisza jest nieśmiała.
Jeśli cisza usłyszy, że o niej mówisz,
natychmiast zniknie!" 

"Wyciszenie jest dużo bardziej 
produktywne w swej mądrości
i klarowne niż myślenie."

"Wizualizuj złote promienie użyczliwienia
przyciągane z powrotem do wnętrza
lotosu i pozostawiające w nim ciepło."


Jest też w książce mały fragment z "Alicji w krainie czarów", który zaciekawił mnie i natchnął by poszukać w piwnicy starą książkę ;)


 Publikacja dla tych, którzy lubią czasami się zatrzymać i zastanowić nad życiem, a także dla tych, którzy mają ochotę zgłębić informację na temat medytacji :) Ma ona w sobie wiele mądrości życiowych, chociażby to czego cały czas się uczę, a jest dla mnie bardzo trudne, a mianowicie pozostawienia przeszłości za sobą. Nawet to co zdarzyło się przed chwilą jest już przeszłością, nie warto do tego wracać. Jeśli udałoby nam się żyć tylko teraźniejszością to byłoby dla nas najzdrowsze :) 

Uwielbiam takie książki do których można wracać i za każdym razem wynieść z nich coś innego, ta do takich należy z czego bardzo się cieszę. 
Bardzo dziękuję  wydawnictwu Studio Astropsychologii (klik) (klik) za możliwość zapoznania się z publikacją.


Zachęcam do odwiedzenia strony talizman.pl, gdzie znajdziecie tę książkę  w cenie promocyjnej 19,14 zł, a także wiele innych.
Klik w baner.

http://talizman.pl/218973-medytacja-buddyjskiego-mnicha-zyczliwosc-ktora-wraca-010011146.html#idTab5

Znacie tę książkę?
Lubicie czytać o medytacji?
Komentarze

 1. Nigdy nie interesowałam się medytacją ale myślę, że mogłabym się tak wyciszyć...To na pewno przyjemne tak odciąć się od wszystkiego chociaż na chwilkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba nie są to moje klimaty :P chociaż nie wiem bo nigdy nie próbowałam czytać tego typu książek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wygląda wspaniale, okładka i ilustracje w środku zachęca do czytania chociaż tematyka jest mi całkowicie obca:)

  OdpowiedzUsuń
 4. tytuł niezbyt by mnie przyciągnął, dopiero opis daje wiecej szczegółów :) na pewno nie spojrzałabym na tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 5. na pewno świetna książka-godna uwagi - nawet zapracowanych matek- jestem na drodze by ją zamówić- warto mieć taką w zasięgu ręki

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym przeczytała, chociażby tak z ciekawości :) Książka ma bardzo ładną okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa książka :) Ten temat zawsze był mi obcy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. zaciekawiłaś mnie tą książką:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie interesowałam się medytacja. Pozycja wydaje się interesująca i na pewno zachęca do zainteresowania się tematem medytacji ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. hmm książka raczej nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik