Miś Expertuś Oszczędza - Tomasz Krupa/ Recenzja książki

 Witajcie

 

Poznajcie Misia Expertusia! To przesympatyczny niedźwiadek, który chce zrealizować swoje marzenia. Jak wiecie nie wszystko przychodzi tak łatwo jakby się chciało. Dlatego nasz Expertuś musi wprowadzić pewne nowe działania do swojego życia by osiągnąć cel. Mądre podejście do sprawy to połowa sukcesu, co z pewnością ułatwia realizację zadania.

Każdy rodzić chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Oprócz wykształcenia i dobrego zdrowia myślę, że najważniejsze jest radzenie sobie w życiu. Książka z bohaterem Expertusiem wprowadza najmłodszych w świat świadomego oszczędzania. Im wcześniej się tego nauczą tym łatwiej przyjdzie im osiąganie celów w dorosłości.

 

Miś Expertuś Oszczędza - Tomasz Krupa/ Recenzja książki

 

 

Kilka słów od książce Miś Expertuś Oszczędza

Expertuś, który przez rodzinę i przyjaciół jest nazywany Tusiem właśnie obchodzi swoje urodziny. W tym wyjątkowym dniu (a właściwie dzień przed) otrzymuje od rodziców nietypowy prezent. Pozytywkę, która przechodziła w ich rodzinie z pokolenia na pokolenie. Początkowo Tusiek nie jest zachwycony. Wcale się nie cieszy z "babskiego" prezentu. Okazuje się jednak, że w pozytywce mieszka duszek Gulden. Został tam uwięziony za swoje niedobre uczynki. Musi teraz pomagać innym i uczyć ich jak dbać o swoje wydatki. Miś zaprzyjaźnia się z nowym mieszkańcem i często korzysta z jego rad. Jak się okazuje będzie potrzebował ich naprawdę dużo. Expertuś jest dobrym uczniem, a to co podpowie mu Gulden wprowadza w życie.

Pewnego razu niedźwiadek widzi u swojego kolegi hulajnogę i koniecznie chce mieć taką samą. Duch pomaga mu w zrozumieniu, że tak naprawdę nie chciał wcale mieć hulajnogi. Miś dochodzi do wniosku, że wolałby mieć rower BMX by móc robić różne sztuczki. Niestety rower kosztuje więcej niż Tuś ma w swojej skarbonce. W ostatnim czasie nie żałował na rozmaite wydatki i przyjemności.

 

Miś Expertuś Oszczędza - Tomasz Krupa/ Recenzja książki

 

Razem z Guldenem wdrażają krok po kroku nowe punkty, które pokazują jak dojść do celu. Podczas tych wszystkich etapów Misiek uczy się nie tylko oszczędzania, ale i ciężkiej pracy, wytrwałości i cierpliwości. Czy uda mu się osiągnąć swój cel? Przekonajcie się sami.

Książka naprawdę mnie zachwyciła. Zarówno pięknym wydaniem jak i zawartością. Twarda okładka kolorowe ilustracje, duża czcionka, która ułatwia czytanie. 


Miś Expertuś Oszczędza - Tomasz Krupa/ Recenzja książki


  

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

 Znalazłam w tej książce wszystko to czego szukałam. Od pierwszych stron czułam, że to jest to co chciałabym aby moje dzieci wiedziały i potrafiły zastosować. Właściwie to małymi krokami starałam się tłumaczyć niektóre etapy tutaj opisane, ale to nie było to samo co przykłady pokazane w książce. Bardzo podobały się synkowi MIŚje specjalne na końcu każdego rozdziału. To pytania albo zadania do wykonania.

Syn był zdziwiony kiedy opowiedziałam mu, że ja też robię listę wydatków i monitoruję to ile wydajemy. Właściwie po każdym rozdziale, a nawet w trakcie miał masę pytań. Oprócz czytania zawsze towarzyszyło nam dużo wyjaśniania i sprawdzania różnych wątków. 

Świetnie pokazane zagadnienie oszczędzania na założony cel, ale też Miś pokazuje jak robić zakupy z głową by nie wydawać więcej. Kolejnym krokiem, który dobrze jest wprowadzić w życie to oszczędzanie na domowych rachunkach. Co można zrobić by płacić mniej? Nadwyżkę, która zostanie fajnie wydać na coś bardziej przyjemnego.

Poruszane są tutaj takie tematy jak wyznaczanie celu, oszczędzanie, pożyczka, która nie zawsze jest dobrym wyborem i jej konsekwencje, a także ponoszenie odpowiedzialności za swoje błędy.  

Podobało mi się też to, że w całość była zaangażowana także rodzina i przyjaciele. Im więcej się mówi o zmianach i zachęca do tego innych, tym łatwiej jest nam poradzić sobie z jakimś problemem. Dobrze, że zostało pokazane jak ważne jest wsparcie najbliższych. Myślę, że to uczy proszenia o pomoc. Niektórym w życiu dorosłym przychodzi to z trudnością, a najważniejsze jest by nie być samemu z czymś co jest dla nas trudne. Im szybciej wprowadzimy tę umiejętność u dzieci tym lepiej poradzą sobie w przyszłości.

 

Miś Expertuś Oszczędza - Tomasz Krupa/ Recenzja książki


 

Seria książek o Misiu Expertusiu została napisana przez Pana Tomasza Krupa 

 

"Na początku chciał zostać fizykiem. Skończył dwie uczelnie wyższe, a na swoim koncie ma też bycie leśnikiem, chroniącym piękną polską przyrodę.

Obecnie poświęca się pasji, jaką jest pisanie książek. Po swoich doświadczeniach zawodowych stwierdził, że jedną z najważniejszych umiejętności w życiu jest bycie zaradnym i przedsiębiorczym. 

Brakowało mu odpowiednich książek, które uczyłyby dzieci takich postaw już od najmłodszych lat. Dlatego stworzył całą serię przygód i magicznych historii, które w zabawny i przystępny sposób wprowadzają młodych czytelników w tajniki inteligencji finansowej." (opis ze strony wydawnictwa)

 

Miś Expertuś Oszczędza - Tomasz Krupa/ Recenzja książki

 

Podsumowując: Jako mama jestem miło zaskoczona i bardzo pozytywnie nastawiona do kolejnych części. Właściwie drugą  już kończymy. Synek zaznaczył, że w trzecią także musimy się zaopatrzyć. 

Miś Expertuś swoją postawą uczy dzieci prostych czynności, ale jednocześnie takich które dają umiejętność radzenia sobie w życiu. Myślę, że każdy rodzic chce tego dla swojego dziecka. Oczywiście zdarzają się trudne momenty, ale najważniejsze to umieć sobie z nimi poradzić.

Moim zdaniem publikacja jest skierowana do dzieci w wieku 7-10 lat, ale powiem Wam, że starszy syn słysząc, że czytamy książkę przyszedł zaciekawiony. Dlatego nawet trzynastolatek znajdzie tutaj coś dla siebie, a nawet niejeden dorosły mógłby się uczyć od Expertusia ;) 


Miś Expertuś Oszczędza do kupienia na stronie wydawnictwa EXPERTIA

Komentarze

 1. Mądra pięknie ilustrowana książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że dzieci mogą nauczyć się czegoś pozytywnego. Warto mieć takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książeczka. I porusza ważny temat w dziecięcy sposób. Super!

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo kreatywne podejście do oszczędzania, myślę,że ten temat warto przybliżać każdej grupie wiekowej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna książeczka i na pewno wartościowa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna wartościowa książka dla naszych milusińskich. Umiejętność oszczędzania na pewno przyda się każdemu. Czym skorupka za młodu nasiąknie....

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik