Masz problem ze snem? Musisz to przeczytać! - Jak spać żeby się wyspać? Daria Łukowska

 Witajcie

 

Czy czujesz się rano przytłoczony tym, że znowu musisz wstać? Karcisz siebie w duchu, że znowu poszedłeś za późno do łóżka, a przed Tobą ciężki, długi dzień? A może już od dawna czujesz frustrację, złe samopoczucie, a do tego jeszcze przybyło nieco kilogramów? Jeśli odpowiedź jest twierdząca to mam dla Ciebie publikację, która dosłownie odmienia życie!

Nie wystarczy długo spać żeby być wypoczętym. Czasami im więcej śpimy tym jesteśmy mniej wyspani, bo nasz sen jest nieefektywny. 

Dobrze, ale może zacznę od początku.

 

Masz problem ze snem? Musisz to przeczytać! - Jak spać żeby się wyspać? Daria Łukowska

Pani Daria Łukowska autorka książki "Jak spać, żeby się wyspać?"  to współtwórczyni kursów z zakresu efektywnego snu i Projektu Męskie Zdrowie. Prowadzi również podcast i kanał "Forma na Życie" na You Tubie, gdzie promuje holistyczne podejście do zdrowia. Pani Daria jest autorką szkoleń, webinarów i wielu artykułów popularnonaukowych. W wolnym czasie szlifuje umiejętności taneczne oraz wokalne i aktorskie. Jest również właścicielką dwóch psiaków. 

 

Masz problem ze snem? Musisz to przeczytać! - Jak spać żeby się wyspać? Daria Łukowska

Masz problem ze snem? Musisz to przeczytać! - Jak spać żeby się wyspać? Daria Łukowska

 

SEN jest nieodłączną strefą naszego życia. Nawet gdybyśmy chcieli z niego zrezygnować to się nie da. Znasz takie powiedzenie "Wyśpię się po śmierci?" Niestety jeśli nie będziemy się odpowiednio wysypiali to jest szansa, że to powiedzenie może stać się prawdą ;) Dobra, ale bez żartów. 

Czytając publikację Pani Darii zdziwiłam się jak duże sen ma znaczenie na wiele dziedzin naszego życia. Odpowiada za dobre samopoczucie, za skupienie, za energię, za kojarzenie, za pamięć, za oczyszczanie mózgu z toksyn, porządkuje też wspomnienia. Kiedy śpimy nasz organizm wcale nie odpoczywa, on pracuje na najwyższych obrotach. W ciele zachodzi mnóstwo różnych procesów. Mózg porządkuje wszystko to co zgromadził w ciągu dnia, czyli nasze wspomnienia. 

Kiedy jesteśmy niewyspani ciężko kontrolować apetyt, a jeszcze trudniej skupić się na wykonywanym zadaniu. Właśnie dzisiaj miałam potwierdzenie tych dwóch przypadków. Bardzo szybko się obudziłam, jak na moje możliwości było to stanowczo za szybko. Dla mnie mniej niż 7 godzin to niewyobrażalna męka w ciągu całego dnia. Przez cały dzień było mi bardzo ciężko się skupić, a po pracy kiedy poszłam na zakupy dosłownie rzuciłam się na jakąś niezdrową przekąskę, która ładnie pachniała. To dowodzi, że nie dość, że nie mamy kontroli nad apetytem to jeszcze skłonności do niezdrowych przekąsek, o czym możecie przeczytać w książce.

Czy warto spać? 

Oczywiście, że tak! Na stronach książki wiele razy jest to udowodnione, a konsekwencje przewlekłego braku snu są tak szerokie i mają tak złe skutki, że lepiej nie bagatelizować tego aspektu w naszym życiu. Brak wystarczającej ilości snu może obniżyć naszą odporność. Kiedy źle się wysypiamy jest większa szansa na to, że złapiemy jakąś infekcję. Ma wpływ również na zaburzenia metaboliczne. Nie możesz schudnąć? Być może źle się wysypiasz albo zbyt mało czasu poświęcasz na sen. Choroby serca, zaburzona koncentracja, zaburzenia poznawcze, gorszy nastrój, a nawet problemy z płodnością to kolejne konsekwencje braku snu.

Jak się okazuje sen to ogromnie ważna rzecz, którą większość ludzi zwyczajnie "olewa". Nie przywiązuje do tego wagi, a kiedy w organizmie pojawiają się zaburzenia czy inne symptomy to zazwyczaj szukają przyczyny zupełnie gdzie indziej.

Pani Daria szeroko opisuje czym jest sen, przez jakie etapy przechodzi, a także co w jakiej fazie się dzieje. Kiedy pojawiają się marzenia senne, a kiedy sen jest płytki.

 Jaki wpływ ma na nas światło, to naturalne i to sztuczne?

 Kiedy mówię moim domownikom, że nie mają patrzeć w telefon przed spaniem, oni zwyczajnie się ze mnie śmieją i mówią, że wymyślam. Tutaj w książce dokładnie zostało to opisane, jaki ma to na nas wpływ i dlaczego potem jesteśmy niewsypani. 

Co zrobić żeby polepszyć strefę snu?

Sypialnia idealna to kolejny rozdział z dużą dawką wiedzy na temat tego co zmienić by spało się lepiej. Podoba mi się zasada 3 C: w sypialni ma być cicho, ciemno i chłodno :) Każdy z tych czynników jest tutaj dokładnie objaśniony. Zgadzam się z tym w 100% Idealnie śpi się w ciemnym, cichym pokoju. Lubię jednak jak jest ciepło, więc w chłodnej temperaturze przykrywam się dodatkową warstwą i śpię wtedy jak małe dziecko. 

 

Masz problem ze snem? Musisz to przeczytać! - Jak spać żeby się wyspać? Daria Łukowska

Masz problem ze snem? Musisz to przeczytać! - Jak spać żeby się wyspać? Daria Łukowska

 

To o czym piszę to niewielka cząstka tego co możecie wyciągnąć z publikacji Pani Darii. Jest jeszcze masa innych rzeczy, które mają wpływ na nasz sen, takie jak alkohol, jedzenie przed snem albo w nocy, a także suplementy. Podobał mi się rozdział o drzemce. Lubię czasami po południu zrobić sobie taką małą drzemkę regeneracyjną, ale nie wiedziałam, że ma znaczenie ile czasu na nią poświęcę i czy np. wypiję wcześniej kawę.

Jeśli chcesz polepszyć swoją strefę wypoczynku i lepiej się wysypiać to polecam lekturę "Jak spać, żeby się wyspać?"

 A jeśli choć jedna z negatywnych sfer w Twoim życiu pasuje do wymienionych wyżej to tym bardziej musisz przeczytać tę książkę. 

Zmień jakość swojego snu, a zmienisz swoje życie!

 

Jak spać żeby się wyspać? Daria Łukowska


Publikacji szukajcie na stronie  Wydawnictwu Znak

Komentarze

 1. Przyznaję, że zdarza mi się spędzać bezcenne noce, więc chętnie zajrzę do tej publikacji.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja na szczęście nie mam problemu ze snem, ale do książki i tak zajrzę. Już czeka na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy temat, aczkolwiek dosyć dobrze mi znany, więc książka mogłaby być dla mnie mało odkrywcza. Nie mam jak na razie żadnych problemów ze snem i również mówię synowi, że nie może używać żadnych ekranów co najmniej godzinę przed snem i wiecznie się ze mną o to kłóci, mówiąc że wymyślam 😆

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy temat. Sen, to podstawa zdrowia, wiec warto poznać jego specyfikę bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sen to podstawowa potrzeba człowieka wiec warto zadbać o jakosć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na bezsenność cierpię od kilku lat i muszę powiedzieć, że sen jest bardzo potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wloszki mają dobre podejście do snu. Trudne sprawy odkładają na dzień jutrzejszy twierdzą ze czlowiek wyspany lepiej wszystko załatwi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli niczym się nie przejmuję to raczej śpię dobrze i twardo. Większy problem mam rano bo budzę się zbyt szybko i nie mogę już zasnąć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie mam problem ze snem wpływa na to wiele czynników przede wszystkim praca zmianowa i stres a to trudno wyeliminować. Mam wątpliwości co do spania w chłodzie..czesto nie potrafię zasnąć gdy mi zimno :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik