Peter Conradi KRWAWY RZEŹNIK - Historia Andrieja Czikatiły, jednego z najbardziej okrutnych seryjnych morderców XX wieku - Recenzja książki

 Witajcie

 

 

Od kiedy zobaczyłam książkę Petera Conradi na profilu wydawnictwa Filia wiedziałam, że chce ją przeczytać. Nie znałam historii Andrieja Czikatiły, ale opis z okładki zaciekawił, a tym bardziej to, że jest opisana na faktach. Takie publikacje czyta się zupełnie inaczej. Przekonałam się o tym kiedy czytałam Zimnego Chirurga.

Ta historia zaskoczyła mnie, przeraziła i niejednokrotnie przez nią nie mogłam w nocy spać.

 

Peter Conradi KRWAWY RZEŹNIK
Peter Conradi KRWAWY RZEŹNIK

 

Na okładce: 

 

Peter Conradi KRWAWY RZEŹNIK - Historia Andrieja Czikatiły, jednego z najbardziej okrutnych seryjnych morderców XX wieku - Recenzja książki
Peter Conradi KRWAWY RZEŹNIK - Historia Andrieja Czikatiły, jednego z najbardziej okrutnych seryjnych morderców XX wieku - Recenzja książki

Od urodzenia do śmierci


KRWAWY RZEŹNIK to historia Andrieja Czikatiły w pełnym wydaniu. Urodzony w małej wiosce  Jabłuczne  w 1936 roku na Ukrainie. Chłopiec miał z pozoru prawie normalne dzieciństwo. Prawie, bo od zawsze problemy w szkole dawały mu krzywy obraz siebie. Dzieci śmiały się z niego, czuł się gorszy przez to, że słabo widział, a niechęć do noszenia okularów i to, że ciężko było je zdobyć w tamtym czasie jeszcze bardziej pogłębiały wadę. Dzieci czasami śmieją się z innych dzieci, niektóre mają naprawdę trudne dzieciństwo, ale czy to jest powód by mordować w życiu dorosłym aż ponad 50 osób?

Autor szuka jednego wydarzenia, które mogłoby zmienić Andrieja w potwora, ale nic takiego nie znajduje. Można by przypuszczać, że tamte czasy już same w sobie mogły "wyhodować" złoczyńców, ale czy to może być ten właśnie powód?

Książka jest napisana chronologicznie, czyta się to bardzo dobrze. Poznajemy Andrieja od samego urodzenia, przechodzimy przez jego dzieciństwo aż do pełnoletności, małżeństwa do pierwszej pracy, a potem następnej. Było ich całkiem sporo, bo co rusz coś było nie tak. Z nim było coś nie tak, a otoczenie nie chciało mieć takiego pracownika u siebie. Był nauczycielem i to właśnie w szkole kilka razy został przyłapany na pedofilii. Szybko został wyrzucony, ale w tamtych czasach często nawet takie rzeczy zamiatało się pod dywan, więc nasz "bohater" szedł przez życie dalej bezkarnie.

Poznajemy go bardzo dokładnie, jego życie, otoczenie, to o czym mógł myśleć, jak go widziano, co ludzie o nim myśleli, aż do pierwszego zabójstwa, a później przez kolejne lata i kolejne mordowania.

 

Peter Conradi KRWAWY RZEŹNIK - Historia Andrieja Czikatiły, jednego z najbardziej okrutnych seryjnych morderców XX wieku - Recenzja książki

 

Cała książka to czyste fakty, nie ma tutaj prawie żadnych dialogów. Czasami kiedy narastało napięcie miałam małą nadzieję, że tym razem ofiara mu ucieknie, ale niestety nikt się nie uratował. Wiedząc kiedy go schwytają i tak chciałam już mniej więcej przy 40 ofierze żeby w końcu go złapali. Byłam zła na cały system jaki wtedy był sprawowany, bo nieudolność w jego pochwyceniu sięgała zenitu.

Przez 12 lat chodził sobie spokojnie do pracy, a w między czasie mordował kobiety i dzieci. Nikt nic nie zauważył, nikt nigdy by nie przypuszczał, że akurat on może robić coś takiego.

Książkę mimo, że jest pisana zwartym ciągiem i czystymi faktami czysta się bardzo dobrze. Miałam kilka momentów zwątpienia czy by jej nie odłożyć, ale nie zrobiłam tego i doczekałam się w końcu złapania psychopaty. Całość jest przepleciona wątkami historycznymi. Niesamowicie przedstawione tło historyczne tamtych czasów tylko podkręca całą sytuację. Ciężko uwierzyć w to, jak człowiek może być zdolny do takich potwornych rzeczy, ale jeszcze jest druga strona tej sytuacji. Mianowicie złość na system, który na to pozwolił i brak zdyscyplinowania wśród tamtej milicji. Prawie cała akcja wydarzeń dzieje się w Rosji, w wielu miejscowościach. Ponieważ morderca często się przemieszczał mordował w wielu różnych miastach, między innymi dla zmylenia milicji. 

Po wielu latach wymykania się władzy w końcu zostaje złapany i doprowadzony przed sąd. Kilka ze swoich morderstw sam przedstawił w zeznaniach ponieważ nie wszystkie ofiary zostały odnalezione, ale kiedy wiedział, że nie ma już odwrotu przyznał się do wszystkiego. Później oczywiście kilka razu zmieniał zdanie, ostatecznie jednak 52 z 53 morderstw zostały mu udowodnione, a kara jaką otrzymał nie mogła być inna - w tamtym czasie była to kara śmierci. 
Autor bardzo dobrze i bardzo szczegółowo przedstawia nam obraz KRWAWEGO RZEŹNIKA. Mamy tutaj dokładnie przedstawione to co mogło dziać się w jego głowie, co nim powodowało i dlaczego dalej to robił. Dla mnie to bardzo dobra książka, którą warto przeczytać. Jednak myślę, że trzeba lubić taki rodzaj literatury. Samo to, że ma się świadomość iż wszystko co jest tam napisane działo się naprawdę jest przerażające. Niejednokrotnie kiedy czytałam ją wieczorem przed snem miałam koszmary. Opisy są faktami, ale i tak czytanie o tym co robił dzieciom bardzo wpływa na psychikę. Mam tylko wielką nadzieję, że mamy takich psycholi coraz mniej, a jeśli nie to, że nasz postęp w szukaniu ich jest na tyle rozwinięty by szybko ich złapać. 
Komentarze

 1. Mam tę książkę i na jej lekturę muszę mieć odpowiedni nastrój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale się nie dziwię, jest dość wyjątkowa, więc i nastrój musi być odpowiedni ;)

   Usuń
 2. Na pewno bym po nią sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę ją przeczytać, koniecznie❤

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że jak tylko będę miała luz z książkami to sięgnę po nią;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik