Michał Rusinek PODBIPIĘTA CZYLI CO KRYJE SIĘ W NAZWISKACH - Recenzja książki

 Witajcie

 

Wszyscy je mają i mali i duzi, ale czy zastanawialiście się kiedyś co oznaczają? Nasze nazwiska pochodzą od dziada pradziada i to dzięki nim mamy jakąś historię. 

Autor książek dla dzieci Pan Michał Rusinek przychodzi do nas z kolejną publikacją, tym razem próbuje rozwikłać zagadkę naszych nazwisk.

Książka kryje w sobie moc ciekawostek, zapraszam na szczegóły. 

 

Michał Rusinek PODBIPIĘTA CZYLI CO KRYJE SIĘ W NAZWISKACH - Recenzja książki


"Nosi je każdy z nas. Niektórzy swoje bardzo lubią, inni mają dość wiecznych próśb o przeliterowanie albo powtarzających się pomyłek. Najczęściej jednak nie poświęcamy mu zbyt wiele uwagi. A szkoda!

Czy wiesz, że w NAZWISKACH drzemią historie, które mówią wiele o naszych przodkach? 

 

Kto z nas miał w rodzinie Czecha, a kto piekarza nieudacznika? 

Czyj prapradziad był kowalem, a czyj – sołtysem? 

Jaki ród zapoczątkował przystojniak?

Kto może podejrzewać swojego przodka o przydeptywanie innym butów?

A kto być może ma przodków o niezwykle wybuchowej naturze? 


By odczytać te historie, potrzeba trochę wiedzy, bo nazwiska bywają też… zagadkowe, nietypowe lub mylące. Wiedzę tę w “Podbipięcie przedstawia dzieciom Michał Rusinek, niestrudzony detektyw językowy, ilustracje zmalowała zaś Joanna Rusinek. Jak można wnioskować po nazwisku, przodek autora i ilustratorki (czyżby wspólny?), pochodził z Rusi (czyli z terenów dzisiejszej Rosji, Ukrainy lub Białorusi).

 

Tytułowy Podbipięta to nazwisko doskonale znane tym, którzy czytali powieść Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem, gdzie występuje Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur. Nazwisko jest autentyczne, choć rzadkie (obecnie w Polsce nikt go nie nosi). Skąd pochodzi? Nie wiadomo. Albo od podbijania komuś pięt (na przykład idącemu przed nami), albo od jakiejś czynności wykonywanej przez szewców naprawiających nam buty, albo od walecznego czynu: pobicia pięciu napastników („ten, który pobił pięciu”).

A co brzmi, dźwięczy, bawi, intryguje lub domaga się odkrycia w twoim nazwisku? Chomicz, Sznajder, Rykała i Palimąka już wiedzą! A ty?

Michał Rusinek, znany i lubiany językoznawca, autor książek dla dzieci (Wihajster, Kefir w Kairze, Wierszyki domowe itd.) odkrywa sekrety polskich nazwisk. Nazwiska zagadkowe, nietypowe i mylące? Rusinek odkryje wszystkie ich sekrety.  Wiedza, której dzieci nie znajdą w szkolnych podręcznikach!" (nota wydawnictwa)

 

 

Michał Rusinek PODBIPIĘTA CZYLI CO KRYJE SIĘ W NAZWISKACH - Recenzja książki

Michał Rusinek PODBIPIĘTA CZYLI CO KRYJE SIĘ W NAZWISKACH - Recenzja książki

 

 

Publikacja  PODBIPIĘTA jest całkiem sporych rozmiarów, prawie A4, ale jednak szersza. Twarda, mocna okładka sprawia, że książkę dobrze trzyma się w dłoniach. Dedykowana dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat, ale też takich które uwielbiają zagadki językowe i są ciekawe świata.

 

 

Michał Rusinek PODBIPIĘTA CZYLI CO KRYJE SIĘ W NAZWISKACH - Recenzja książki

Michał Rusinek PODBIPIĘTA CZYLI CO KRYJE SIĘ W NAZWISKACH - Recenzja książki

 

 

Każdy z nas ma imię, które wybrali nam rodzice, jedno lub dwa, ale nazwisko odziedziczyliśmy. Od naszego dziadka, a on od swojego i tak dalej. W nazwiskach kryje się nasza historia, jakby dobrze się zastanowić można odkryć skąd pochodzili nasi przodkowie, kim byli lub czym się zajmowali. 

 

 

Michał Rusinek PODBIPIĘTA CZYLI CO KRYJE SIĘ W NAZWISKACH - Recenzja książki


 

 

Autor w publikacji próbuje odpowiedzieć na te właśnie pytania, skąd wzięło się nasze nazwisko. Czytając PODBIPIĘTĘ możemy przeżyć całkiem przyjemną, ale jednocześnie bardzo ciekawą przygodę.

Tym fajniejsza będzie jeśli w książce znajdziemy swoje nazwisko i wytłumaczenie skąd się wzięło. 

Znajdziemy tutaj takie nazwiska jak: Michałowicz, Chomicz, Adamów, Tusk, Odija, Duda, Wypych itp. Mamy tutaj całkiem sporą ilość nazwisk jednak naszego nie znaleźliśmy ani też naszych dziadków z obu stron. Szkoda, ale nie ujęło to zabawie jaką mieliśmy czytając publikację.

 

Strony są zdobione przepięknymi kolorowymi ilustracjami, które ogląda się z przyjemnością.

 
 

 

PODBIPIĘTA bardzo nam się podobała, jednak znalazłam w niej mały mankament. Nie wiem czy to pomyłka czy tak miało być, ale czegoś jej brakuje. Na końcu jest spis nazwisk, według tego spisu szybciej powinniśmy odnaleźć swoje, ale niestety okazuje się to dużo trudniejsze niż myśleliśmy, bo książka nie ma ponumerowanych stron. 

Spis jest pogrupowany według strony, ale niestety na kartkach ich nie ma. Mam nadzieję, że to tylko mały błąd w druku, który zostanie szybko naprawiony :)

 

Mimo tej małej wady serdecznie książkę polecamy.

 

 

TYTUŁ “Podbipięta czyli co się kryje w nazwiskach”


AUTOR Michał Rusinek


ILUSTRACJE Joanna Rusinek


PREMIERA 26 stycznia 2022


WYDAWNICTWO ZNAK

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik